Volkswagen konečne urobil to, o čom hovoril od roku 2023: 29. apríla 2026 spoločnosť uviedla svetovú premiéru ID. Polo — plne elektrického hatchbacku veľkosti Polo s cenou od 24 995 eur v Nemecku. Sériová verzia konceptu ID. 2all dostala predný pohon, dve batérie na výber, dojazd až 454 km podľa WLTP a kufor väčší než má bežné Polo. Rozoberáme, čo je o novinke známe, čím sa líši od benzínového predchodcu a čo to znamená pre majiteľov.
Obsah
- Od konceptu ID. 2all k sériovému ID. Polo
- Platforma MEB+ a predný pohon
- Batérie, dojazd a nabíjanie
- Rozmery a kufor
- Interiér a výbava
- Výbavy, ceny a výroba
- ID. Polo GTI
- Rohože a lapače nečistôt pre ID. Polo
Od konceptu ID. 2all k sériovému ID. Polo
Príbeh modelu sa začal konceptom ID. 2all, ktorý Volkswagen ukázal v marci 2023 ako „elektromobil za cenu približne 25-tisíc eur“. 3. septembra 2025, v predvečer IAA Mobility v Mníchove, spoločnosť oznámila novú stratégiu názvov: známe mená prechádzajú na elektromobily, takže sériový ID. 2all sa stal ID. Polo. Je to prvý model rodiny ID., ktorý dostal už existujúci názov, a zároveň siedma generácia jedného z najúspešnejších bestsellerov značky.
Podľa novej stratégie si modely so spaľovacím motorom ponechávajú svoje názvy, takže benzínové Polo zostáva v ponuke a ID. Polo je jeho elektrickou alternatívou v tom istom segmente B.
Platforma MEB+ a predný pohon
Hlavnou technickou novinkou je platforma MEB+ s predným pohonom. Predchádzajúce elektromobily Volkswagen na MEB (napríklad ID.3) majú motor na zadnej náprave; pri kompaktnom a dostupnom aute inžinieri presunuli pohonnú jednotku dopredu — vďaka tomu je viac miesta v interiéri a konštrukcia je lacnejšia.
Na štarte ponúkajú tri úrovne výkonu:
- 85 kW (116 k) a 99 kW (135 k) — s batériou 37 kWh;
- 155 kW (211 k) — s batériou 52 kWh.
Podľa údajov portálu electrive elektromotor APP290 vyvíja 290 N·m a maximálna rýchlosť všetkých verzií je obmedzená na 160 km/h. Koeficient aerodynamického odporu je 0,264, hmotnosť od 1 568 kg. Nezvyčajný bonus pre mestský hatchback — povolená hmotnosť prívesu až 1 200 kg (na stúpaní do 8 %). Režim jazdy jedným pedálom je v štandardnej výbave.
Batérie, dojazd a nabíjanie
Volkswagen ponúka dve chemické zloženia akumulátorov, obe — technológiou cell-to-pack (články sa montujú priamo do puzdra batérie bez medzistupňových modulov):
| Parameter | 37 kWh | 52 kWh |
|---|---|---|
| Chémia | LFP (lítium-železo-fosfát) | NMC (nikel-mangán-kobalt) |
| Výkon | 85 alebo 99 kW | 155 kW |
| Dojazd WLTP | do 329–334 km | do 454 km |
| Rýchle nabíjanie DC | do 90 kW | do 105 kW |
| 10–80 % na DC | ≈ 23 min | ≈ 24 min |
| Nabíjanie AC | do 11 kW | do 11 kW |
V aprílovom release Volkswagen uvádzal pre menšiu batériu do 329 km, v júlovom, keď sa začal predaj verzií 37 kWh, — do 334 km. Rýchle nabíjanie DC je vo všetkých výbavách vrátane základnej. Ďalšia užitočná funkcia je Vehicle-to-Load: cez auto možno napájať externé zariadenia s výkonom až 3,6 kW, a aj to je štandard.
LFP batéria je lacnejšia, menej citlivá na časté nabíjanie do 100 % a má dlhšiu životnosť, no v zime citeľnejšie stráca dojazd. NMC má vyššiu energetickú hustotu, preto je práve ona v silnej verzii.
Rozmery a kufor
ID. Polo je o niečo dlhšie a výrazne širšie než benzínové Polo a vďaka krátkemu motorovému priestoru a plochej podlahe získava na priestore.
| Parameter | ID. Polo |
|---|---|
| Dĺžka | 4 053 mm |
| Šírka | 1 816 mm |
| Výška | 1 530 mm |
| Rázvor | 2 600 mm |
| Kufor | 441 l (v Polo so spaľovacím motorom — 351 l) |
| Kufor so sklopenými sedadlami | do 1 243 l (v Polo so spaľovacím motorom — 1 125 l) |
Zadní pasažieri získali o 19 mm viac miesta na nohy než v bežnom Polo. Pre auto triedy B je kufor s objemom 441 litrov úroveň kompaktných hatchbackov o triedu vyššie.
Interiér a výbava
Volkswagen vrátil do interiéru fyzické tlačidlá pre základné funkcie. Pred vodičom je 10-palcový digitálny prístrojový panel, v strede 13-palcová obrazovka multimédií; obe sú umiestnené v jednej línii. Zaujímavý detail — režim „retro displeja“, ktorý napodobňuje vzhľad prístrojov Golfu prvej generácie po facelifte.
Medzi voliteľnými prvkami je maticová LED optika IQ.LIGHT so svetelným pásom medzi svetlometmi, audiosystém Harman Kardon (425 W, 10 reproduktorov), panoramatická strecha, 12-polohovo elektricky nastaviteľné sedadlá s pneumatickou masážou a Connected Travel Assist s rozpoznávaním semaforov (asistenti úrovne SAE Level 2). Vzadu sú objemné 3D svetlá a tvar zadného stĺpika pripomína prvý Golf.
Výbavy, ceny a výroba
ID. Polo ponúkajú v troch verziách výbavy:
- Trend — od 24 995 eur (Nemecko): LED svetlomety s automatickými diaľkovými, obe obrazovky, Side Assist, Lane Assist s Emergency Assist, rýchle nabíjanie DC;
- Life — od 29 195 eur s batériou 37 kWh alebo od 33 795 eur vo verzii 155 kW s batériou 52 kWh: pridáva adaptívny tempomat, cúvaciu kameru a parkovacie senzory;
- Style — maticová optika IQ.LIGHT, svetelný pás, podsvietené logá, športové sedadlá a vyhrievanie.
Predobjednávky v Nemecku otvorili hneď po premiére; ako prvé sa do predaja dostali verzie s väčšou batériou a predpredaj verzií 37 kWh odštartoval 16. júla 2026. Sériová výroba sa začala v júni 2026 v závode SEAT a CUPRA v Martorelli (Španielsko). ID. Polo je súčasťou rodiny Electric Urban Car Family spolu s CUPRA Raval, Škoda Epiq a crossoverom Volkswagen ID. Cross. V júli Volkswagen oznámil viac než 70-tisíc objednávok na celú rodinu, z toho 25-tisíc na ID. Polo. Model získal aj ocenenie German Car of the Year 2026 v kategórii Budget.
Oficiálne údaje o predaji ID. Polo na Ukrajine Volkswagen zatiaľ nezverejnil.
ID. Polo GTI
Športová verzia je prvé elektrické GTI v histórii značky. ID. Polo GTI má 166 kW (226 k) a 290 N·m, zrýchľuje na 100 km/h za 6,8 s a v štandarde dostáva elektronickú uzávierku predného diferenciálu. Predpredaj v Nemecku je naplánovaný na jeseň 2026 za cenu o niečo nižšiu než 39-tisíc eur a na trh auto príde v roku 2027.
Rohože a lapače nečistôt pre ID. Polo
Modelové rohože presne pre ID. Polo zatiaľ nie sú — ako pri každom modeli v prvých mesiacoch predaja, šablóny sa objavia neskôr. Na prvú sezónu je praktickou voľbou univerzálne gumové rohože s okrajom: zadržia vodu a soľ, ktoré sú v zime obzvlášť škodlivé pre kobercové čalúnenie a elektroinštaláciu v podlahe. Na lapače nečistôt sa hodí univerzálny variant vo veľkosti pod podbehy malého hatchbacku — chránia prahy a zadný nárazník pred pieskovo-soľnou zmesou. Ďalšie možnosti sú v sekcii autorohože, príslušenstvo značky je v sekcii tuning Volkswagen.
Doručujeme Nova Poshta po celej Ukrajine; objednávky od 15 000 ₴ — bezplatne vlastnou dopravou.
Výhody a nevýhody
Kufor 441 l — viac než v Polo so spaľovacím motorom (351 l)
Rýchle nabíjanie DC a V2L 3,6 kW vo všetkých verziách
Fyzické tlačidlá namiesto dotykových panelov
Dojazd až 454 km WLTP vo verzii 52 kWh
LFP batéria základných verzií citeľne stráca dojazd v mraze
Špičkový výkon nabíjania DC len 90–105 kW
Oficiálny predaj na Ukrajine zatiaľ nebol oznámený










