Hyundai IONIQ 9 — najväčší elektromobil Hyundai: trojradový crossover s dĺžkou 5 060 mm na platforme E-GMP s batériou 110,3 kWh, s tromi verziami výkonu 160, 226 a 315 kW a dojazdom až 620 km podľa WLTP. Model predstavili 20. novembra 2024 v Los Angeles, v USA sa predaj začal v máji 2025, v Nemecku otvorili objednávky v júli 2025. Nižšie sú parametre podľa oficiálnych údajov Hyundai, výbavy, interiér a praktické nuansy pre majiteľa.
Obsah
- Čo je Hyundai IONIQ 9 a kde sa vyrába
- Aké technické parametre má IONIQ 9
- Koľko IONIQ 9 prejde a ako rýchlo sa nabíja
- Čo je v interiéri: sedadlá, konzola, obrazovky
- Aké výbavy sú k dispozícii a koľko stojí IONIQ 9
- Na čo by mal majiteľ IONIQ 9 myslieť
Čo je Hyundai IONIQ 9 a kde sa vyrába
IONIQ 9 je vlajková loď elektrickej línie IONIQ, tretí model po kompaktnom IONIQ 5 a sedane IONIQ 6. Rázvor 3 130 mm je najdlhší spomedzi všetkých modelov Hyundai. Crossover je postavený na rovnakej modulárnej platforme E-GMP ako príbuzný Kia EV9, s podporou nabíjania zo staníc 400 a 800 V. Rozmermi je blízky benzínovej vlajkovej lodi Hyundai Palisade, no má rovnú podlahu bez tunela.
Svetová premiéra sa uskutočnila 20. novembra 2024 v dome Goldstein House v Los Angeles, verejnosť auto videla na autosalóne AutoMobility LA. Pre USA sa IONIQ 9 montuje v novom závode Hyundai Motor Group Metaplant America v štáte Georgia — je to prvý úplne nový model, ktorý tam zaradili na montážnu linku (výroba od prvého štvrťroka 2025).
Aké technické parametre má IONIQ 9
Batéria je vo všetkých verziách rovnaká — 110,3 kWh (NCM, systém 610 V), rozdiel je len v motoroch a pohone. Základná verzia je zadokolka s jedným motorom, ďalšie dve majú druhý motor na prednej náprave a pohon všetkých kolies s režimami na sneh, blato a piesok.
| Parameter | 160 kW (RWD) | 226 kW (AWD) | 315 kW (Performance AWD) |
|---|---|---|---|
| Výkon | 160 kW (218 k. s.) | 226 kW (307 k. s.) | 315 kW (428 k. s.) |
| Krútiaci moment | 350 Nm | 605 Nm | 700 Nm |
| 0–100 km/h | 9,4 s | 6,7 s | 5,2 s |
| Maximálna rýchlosť | 190 km/h | 200 km/h | 200 km/h |
| Dojazd WLTP | 620 km | 600–606 km | 600 km |
| Spotreba WLTP | 19,9 kWh/100 km | 20,4–20,6 kWh/100 km | 20,6 kWh/100 km |
| Pohotovostná hmotnosť | 2 594–2 664 kg | 2 657–2 803 kg | 2 689–2 819 kg |
| Príves s brzdami | 1 600 kg | 2 500 kg | 2 500 kg |
| Predný batožinový priestor | 88 l | 52 l | 52 l |
Rozmery sú rovnaké pre všetky verzie: dĺžka 5 060 mm, šírka 1 980 mm, výška 1 790 mm, rázvor 3 130 mm, svetlá výška 174 mm, polomer otáčania 12,48 m. Koeficient aerodynamického odporu je 0,27, s digitálnymi zrkadlami 0,26. Podvozok: vpredu McPherson a vzadu viacprvková náprava; vzduchové odpruženie ani adaptívne tlmiče nie sú. Kolesá: 19, 20 alebo 21 palcov podľa výbavy.
Koľko IONIQ 9 prejde a ako rýchlo sa nabíja
Najväčší dojazd — 620 km podľa WLTP — má zadokolka na 19-palcových kolesách; verzie s pohonom všetkých kolies dávajú približne 600 km. V USA podľa cyklu EPA základná verzia dostala 335 míľ (≈540 km), Performance na 21-palcových kolesách 311 míľ (≈500 km). Reálny dojazd v zime bude citeľne menší: v chlade batéria odovzdáva menej energie a vyhrievanie veľkého interiéru spotrebuje viac.
- Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom: až 233 kW, 10–80 % za 24 minút na stanici 350 kW; na stanici 50 kW — 109 minút.
- Nabíjanie striedavým prúdom: palubná nabíjačka 11 kW, 10–100 % približne za 10 hodín z domácej stanice Type 2.
- Konektor: v Európe — CCS2, v USA — NACS (ten na nabíjačkách Tesla).
- V2L: zásuvka v kufri, z ktorej možno napájať domáce spotrebiče.
Čo je v interiéri: sedadlá, konzola, obrazovky
Interiér je pre 6 alebo 7 miest. Hlavná vychytávka je konzola Universal Island 2.0, ktorá sa posúva o 190 mm dozadu k druhému radu; má hornú priehradku s objemom 5,6 l a výsuvnú spodnú s objemom 12,6 l. V šesťmiestnej verzii sú dostupné sedadlá Relax (prvý a druhý rad sa sklápajú s opierkou na nohy) a otočné kreslá druhého radu, ktoré sa na parkovisku dajú otočiť čelom k tretiemu radu.
- Obrazovky: panoramatický zakrivený blok z dvoch displejov — prístrojový panel a multimédiá.
- Zvuk: sériovo 8 reproduktorov, voliteľne BOSE so 14 reproduktormi a priestorovým zvukom 5.1.
- Digitálne zrkadlá: na vybraných trhoch — kamery namiesto zrkadiel a 7-palcové OLED obrazovky vo dverách.
- Digitálny kľúč cez NFC v smartfóne.
- Asistenti: adaptívny tempomat s funkciou stop, automatické núdzové brzdenie s rozpoznávaním chodcov a cyklistov, udržiavanie v jazdnom pruhu a vedenie v pruhu.
Batožinový priestor podľa európskej metodiky VDA je 338 l za tretím radom a až 2 419 l (7 miest) alebo 2 494 l (6 miest) so sklopenými druhým a tretím radom. Hyundai v globálnej tlačovej správe uvádza iné čísla — 620 l a 1 323 l: ide o inú metodiku merania, preto sa oplatí porovnávať čísla v rámci jednej sústavy.
Zvonka je IONIQ 9 rozpoznateľný podľa svetelného podpisu Parametric Pixel: drobné „pixely“ v predných a zadných svetlách aj v spodnej časti nárazníkov, projekčné svetlomety s kubickými modulmi, podsvietenie kľučiek dverí.
Aké výbavy sú k dispozícii a koľko stojí IONIQ 9
V Nemecku na začiatku predaja (júl 2025) stála základná verzia od 68 500 €, verzia s pohonom všetkých kolies 226 kW od 81 500 €, Performance 315 kW od 86 750 €. Už v základe sú LED svetlá, 19-palcové disky, elektrické nastavenie predných sedadiel, vyhrievanie prvého a druhého radu, dva 12,3-palcové displeje.
V auguste 2026 Hyundai aktualizoval ponuku pre modelový rok 2027 bez technických zmien: základ zdražel na 70 850 €, no sériovo dostal kameru s 360° pohľadom, parkovacie senzory s automatickým brzdením, diaľkové parkovanie a digitálny kľúč 2.0. Línia Techniq sa premenovala na Centriq (od 78 850 €), Uniq stojí od 86 100 €, nová vrcholná Blackline na báze Performance od 89 950 €. Šesťmiestny interiér je dostupný iba vo výbavách Uniq a Blackline.
V USA stojí IONIQ 9 modelového roku 2026 od $58 955 bez započítania dopravy k dealerovi ($60 555 s ňou), vrcholná Performance Calligraphy Design približne $78 000. Vo Veľkej Británii od £64 995. Na stránke oficiálneho importéra Hyundai na Ukrajine je stránka modelu, no ceny tam k októbru 2026 nie sú zverejnené.
Na čo by mal majiteľ IONIQ 9 myslieť
Pravidelný servis je raz za 30 000 km alebo 24 mesiacov. Veľká hmotnosť (až 2,8 t) a široké pneumatiky 255–285 mm opotrebúvajú brzdy a gumu rýchlejšie než pri ľahších crossoveroch, preto sa oplatí častejšie kontrolovať stav pneumatík a diskov. Svetlá výška 174 mm je ako pri bežnom mestskom crossoveri, nie pri terénnom aute: na nespevnených cestách a pri vysokých obrubníkoch to treba zohľadniť.
Modelové príslušenstvo priamo pre IONIQ 9 v našom katalógu zatiaľ nemáme, preto sa preň hodia univerzálne veci: organizéry do kufra, rámček ŠPZ a emblémy Hyundai na rohože. Ostatné produkty pre značku sú zhromaždené v sekcii tuning a príslušenstvo Hyundai.
Doručujeme cez Novu Poshtu po celej Ukrajine.














