Hyundai Ioniq 3 a Kia EV2 — dva mestské elektromobily s rovnakými batériami (42,2 a 61 kWh), rovnakým krútiacim momentom 250 N·m a takmer rovnakým nabíjaním, no Ioniq 3 prejde ďalej (až 344 a 496 km WLTP oproti 317 a 453 km), zatiaľ čo EV2 je kratší, vyšší a na štarte lacnejší: v Nemecku EV2 stojí od 26 600 €, Ioniq 3 — od 28 950 €. Hyundai montuje Ioniq 3 v tureckom Izmite, Kia vyrába EV2 v slovenskej Žiline.
Obsah
- Čo vybrať
- Prečo sú príbuzné
- Porovnávacia tabuľka
- Rozmery a batožinový priestor
- Dojazd a nabíjanie
- Cena, výroba a termíny
- Komu sa čo hodí
- Príslušenstvo
Čo vybrať: Ioniq 3 alebo EV2 — krátka odpoveď
Ioniq 3 — voľba pre tých, pre ktorých sú dôležité dojazd, batožinový priestor a aerodynamika: koeficient odporu 0,263, rázvor 2 680 mm, objem batožinového priestoru 441 l spolu s priehradkou pod podlahou. Kia EV2 — pre tých, ktorí hľadajú najdostupnejší vstup do kórejského elektromobilu a majú radi vyšší posed: 4,06 m na dĺžku, 1 575 mm na výšku, je dostupná verzia Light za 26 600 € a bežná päťmiestna Air za 28 990 €. Rozoberieme to postupne, opierajúc sa o tlačové správy Hyundai Motor Europe, Hyundai Deutschland, Kia Deutschland a poľskú technickú stránku Kia.
Prečo sa Ioniq 3 a EV2 nazývajú príbuznými
Hyundai Motor Europe predstavil Ioniq 3 20. apríla 2026 na Milan Design Week ako prvý Hyundai vyvinutý pre Európu a Kia otvorila objednávky na EV2 v Nemecku v marci 2026. Elektronické médium electrive priamo nazýva Ioniq 3 „sesterským modelom“ EV2: tá istá základná technológia v aerodynamickejšej karosérii „Aero Hatch“. Spoločné je vidieť z čísel: rovnaké batérie 42,2 a 61 kWh, pohon predných kolies, krútiaci moment 250 N·m, 11 kW AC ako základ a 22 kW ako príplatok, DC nabíjanie 10–80 % za 29–30 minút.
O Kia EV2 sme už písali, keď to bol koncept — Koncept Kia EV2: čo je známe; sériové auto už má konkrétne čísla, ktoré tu porovnávame. Líšia sa karosériou, posedom, dojazdom a výbavami, nie „výplňou“.
Porovnávacia tabuľka Hyundai Ioniq 3 a Kia EV2
| Parameter | Hyundai Ioniq 3 | Kia EV2 |
|---|---|---|
| Karoséria | 5-dverový hatchback „Aero Hatch“, 5 miest | kompaktný crossover, 4 alebo 5 miest |
| Dĺžka × šírka × výška | 4 155 × 1 800 × 1 505 mm (N Line — 4 170 mm) | 4 060 × 1 800 × 1 575 mm (GT-Line — 4 065 × 1 800 × 1 585 mm) |
| Rázvor | 2 680 mm | 2 565 mm |
| Batožinový priestor | 441 l (322 l + 119 l priehradka pod podlahou) | 362 l (až 403 l s posuvnou zadnou lavicou v 4-miestnej verzii) + 15 l predný batožinový priestor (Earth, GT-Line) |
| Pohotovostná hmotnosť | 1 550–1 580 kg | 1 540–1 590 kg |
| Batérie | 42,2 a 61 kWh | 42,2 kWh (LFP) a 61 kWh (NMC) |
| Výkon, malá batéria | 107,8 kW (147 k) | približne 108 kW (146 k) |
| Výkon, veľká batéria | 99,5 kW (135 k) | 99,5 kW (135 k) |
| Krútiaci moment | 250 N·m | 250 N·m |
| Maximálna rýchlosť | 170 km/h | 161 km/h |
| 0–100 km/h | 9,0 s (42,2 kWh), 9,6 s (61 kWh) | 8,5–8,7 s (42,2 kWh), 9,5–9,7 s (61 kWh) |
| Dojazd WLTP | do 344 km a do 496 km | do 317 km a do 453 km |
| DC nabíjanie | do 119 / 110 kW; 10–80 % za ≈29 / 30 min | do 118 kW; 10–80 % za 29 / 30 min |
| AC nabíjanie | 11 kW, voliteľne 22 kW | 11 kW, voliteľne 22 kW |
| Multimédiá | Pleos Connect na Android Automotive, displej 12,9 alebo 14,6″ | vo verzii Light — ccNC Lite s bezdrôtovými Apple CarPlay a Android Auto |
| Závod | Hyundai Motor Türkiye, Izmit | Kia, Žilina (Slovensko) |
| Cena v Nemecku od | 28 950 € | 26 600 € |
Čísla sú z tlačových správ Hyundai Motor Europe, Hyundai Deutschland a Kia Deutschland a z poľskej technickej stránky Kia; kde sa zdroje rozchádzajú, je to uvedené v texte. Hyundai dodáva, že údaje o spotrebe energie a dynamike ešte závisia od finálnej homologizácie.
Ktorý elektromobil je priestrannejší
Ioniq 3 je dlhší o 95 mm (4 155 oproti 4 060 mm), nižší o 70 mm (1 505 oproti 1 575 mm) a má rázvor väčší o 115 mm (2 680 oproti 2 565 mm); šírka je pri oboch rovnaká — 1 800 mm. Hyundai zdôrazňuje dlhý rázvor a rovnú podlahu, EV2 boduje výškou: posed je v ňom vyššie. Je to aj otázka zvyku — Ioniq 3 sa sedí ako v hatchbacku, EV2 — ako v malom crossoveri.
Batožinový priestor v Ioniq 3 je väčší: 441 l, z toho 322 l je hlavný priestor a 119 l je „Megabox“ pod podlahou. V Kia EV2 má päťmiestna verzia 362 l; v štvormiestnej s posuvnou zadnou lavicou sa objem mení od 362 do 403 l podľa polohy lavice. Na druhej strane, EV2 má 15 l predný batožinový priestor pod kapotou vo verziách Earth a GT-Line — práve dosť na nabíjací kábel. Verzia Light je štvormiestna s pevnou lavicou; päť miest je dostupných od výbavy Air.
Ktorý model prejde viac a nabíja sa rýchlejšie
Výkonové čísla sa takmer zhodujú: vo verzii s malou batériou obe dosahujú 107–108 kW (146–147 k), vo verzii s veľkou — 99,5 kW (135 k). Rozdiel je v dojazde. Podľa Hyundai Motor Europe Ioniq 3 prejde do 344 km na batérii 42,2 kWh a do 496 km na 61 kWh (v nemeckej a talianskej tlačovej správe má Long Range — 497 km; ide o projektované hodnoty do finálnej homologizácie). V Kia EV2 podľa poľskej stránky Kia kombinovaný dojazd predstavuje 308–317 km vo verzii 42,2 kWh a do 453 km vo verzii 61 kWh; presná hodnota závisí od kolies a výbavy (podľa nemeckého konfigurátora má GT-Line s 19″ kolesami — 413 km).
Vysvetlenie je aerodynamika a spotreba. Podľa nemeckej tlačovej správy Ioniq 3 spotrebuje 14,1–14,4 kWh/100 km pri malej batérii oproti 15,1–15,5 kWh/100 km pri EV2 podľa údajov Kia. Nabíjanie je u oboch takmer rovnaké: DC do 118–119 kW pri malej batérii a 110 kW pri veľkej u Hyundai, 10–80 % za 29–30 minút; striedavý prúd — 11 kW v základe a 22 kW za príplatok. Ioniq 3 navyše má funkciu V2L — napájanie externých zariadení z batérie; pre EV2 to v zdrojoch, ktoré sme zhromaždili, nie je potvrdené.
Zrýchlenie v mestskom tempe je prakticky rovnaké — približne 9–10 sekúnd na 100 km/h. Maximálna rýchlosť je 170 km/h pri Ioniq 3 oproti 161 km/h pri EV2. Do mesta aj na diaľnicu do 120 km/h to v oboch prípadoch stačí.
Koľko stoja Ioniq 3 a EV2 a kde sa montujú
V Nemecku Kia EV2 štartuje od 26 600 € (Light, štyri miesta, oceľové kolesá s puklicami); Air s batériou 42,2 kWh stojí 28 990 €, Air s 61 kWh — 33 490 €, Earth — od 31 290 €, GT-Line s 61 kWh — od 36 890 €. Hyundai Deutschland 2. septembra 2026 otvoril objednávky na Ioniq 3 s cenou od 28 950 €. To znamená, že päťmiestna EV2 Air s malou batériou stojí takmer toľko ako Ioniq 3 v štartovej výbave Select (o 40 € viac) a skutočná úspora je iba pri štvormiestnej Light. V Taliansku Ioniq 3 štartuje od 29 900 €, najdrahšia N Line Launch Edition — 44 700 €. Ceny závisia od trhu; tu sú uvedené údaje pre Nemecko a Taliansko, oficiálne ceny pre Ukrajinu sme nenašli.
- Ioniq 3 sa vyrába v Hyundai Motor Türkiye v Izmite: podľa správy electrive sa sériová výroba začala v auguste 2026, na štarte plánujú do 30 000 áut ročne, uvedenie na trh — v októbri 2026.
- Kia EV2 sa montuje v Žiline (Slovensko), vedľa EV4. Nemecký harmonogram dodávok: od apríla — Air a Earth s batériou 42,2 kWh, od júla — všetky verzie s veľkou batériou, od októbra — verzia Light.
Komu sa hodí Ioniq 3 a komu Kia EV2
Ioniq 3 — pre tých, ktorí jazdia aj po meste, aj na medzimestských trasách: dojazd do 496 km, väčší batožinový priestor, nižšia karoséria a dlhší rázvor.. Pre mnohých sú dôležité aj V2L a Pleos Connect s veľkým displejom a aktualizáciami cez vzduch.
Kia EV2 — na každodenné jazdenie po meste, kde nie je potrebných 400 km na jedno nabitie: kompaktnejšia karoséria sa ľahšie parkuje, vyšší posed je pohodlnejší pri nastupovaní a verzia Light alebo Air za 26 600–28 990 € necháva rozpočet na zimné pneumatiky a domácu nabíjaciu stanicu. Navyše je tu veľký výber výbav: od Light po GT-Line s 19″ kolesami.
Všímajte si aj zimu: pri malej batérii má EV2 chémiu LFP, na mraze citeľnejšie stráca dojazd, takže na ukrajinskú zimu je lepšie zvažovať verzie s veľkou batériou alebo s prípravou batérie na nabíjanie (podľa talianskej tlačovej správy sa v Ioniq 3 objavuje od výbavy Trend; v EV2 je ohrev batérie od výbavy Air, podľa electrive).
Ako je to s príslušenstvom pre Ioniq 3 a EV2
Pre Hyundai Ioniq 3 a Kia EV2 zatiaľ v katalógu nie sú modelové rohože, zásterky ani deflektory okien: autá len prichádzajú na trh a ich rozmery sú iné než pri predchádzajúcich modeloch Hyundai a Kia. Z tohto dôvodu pomôžu univerzálne produkty: univerzálne rohože, univerzálne zásterky proti blatu a cestnej soli. Univerzálne deflektory okien u nás nemáme — pre iné modely Hyundai a Kia si pozrite deflektory okien Hyundai a deflektory okien Kia, a na tieto nové modely čakajte na samostatné sady. Univerzálne riešenia nekopírujú podlahu dokonale: pred kúpou si rohož vyskúšajte na mieste pre nohy a pri rohoži s okrajom nechajte rezervu na pedále.
Doručujeme Novou Poštou po celej Ukrajine.
Výhody a nevýhody
Ioniq 3: väčší dojazd — až 344 a 496 km WLTP oproti 317 a 453 km pri Kia EV2
Ioniq 3: kufor 441 l a rázvor 2 680 mm oproti 362 l a 2 565 mm pri EV2
Ioniq 3: nízke Cx 0,263 a nižšia papierová spotreba energie
Kia EV2: nižšia štartovacia cena — od 26 600 € v Nemecku oproti 28 950 € pri Ioniq 3
Kia EV2: vyššia pozícia sedenia a menšia dĺžka — jednoduchšie parkovanie v meste
Ioniq 3: v základnej výbave stojí na úrovni päťmiestnej EV2 Air, lacnejšiu verziu Light nemá
Ioniq 3: tlačová správa uvádza dojazd ako projektový pred homologizáciou; chémia batérie nie je uvedená
Kia EV2: kratší dojazd a verzia Light je štvormiestna s pevnou lavicou
Obe modely: modelové príslušenstvo zatiaľ nie je, oficiálne ceny pre Ukrajinu výrobcovia neoznámili










