
Volkswagen Crafter 2016–: veľká dodávka na prácu bez okázalosti

Volkswagen Crafter druhej generácie je veľký pracovný van, ktorý si ľudia vyberajú pre objem, variabilitu karosérie a slušnú ergonómiu, nie pre imidž. Ak potrebujete dodávku na rozvoz, servisný tím, nábytok, stavebné úlohy alebo prestavbu na dielňu, Crafter 2017+ dáva zmysel: je viac dĺžok a striech, rôzne typy pohonu a jeden zrozumiteľný diesel v niekoľkých výkonových verziách.
V názve témy figuruje rozsah „2016-“, no pre druhú generáciu je správnejšie orientovať sa na modelový rok 2017. Je to dôležitý detail: práve od tejto generácie sa Crafter stal samostatným vývojom Volkswagen, nie pokračovaním predchádzajúcej architektúry.
Model a jeho miesto na trhu
Crafter stojí v segmente veľkých úžitkových dodávok vedľa Ford Transit a Mercedes-Benz Sprinter. Jeho silná stránka nie je športové riadenie, ale to, že ponúka veľa pracovného priestoru, široký výber konfigurácií a kabínu, v ktorej sa dá reálne stráviť celý deň bez pocitu, že sedíte v „plechovej krabici“.
Pre koho je vhodný: pre tých, ktorí vozia objemný náklad, jazdia po diaľnici, pravidelne nakladajú dodávku ručne alebo plánujú špeciálnu prestavbu. Pre koho je vhodný menej: pre tých, ktorí sa väčšinu času pohybujú v tesnom centre mesta, parkujú v podzemných garážach a nevyužívajú potenciál veľkej karosérie.
Generácie a história modelu
Prvá generácia Crafter sa vyrábala v rokoch 2006–2016. Druhá generácia prišla pre modelový rok 2017 a stala sa samostatným modelom Volkswagen. Práve o nej je tento prehľad.
Model sa ďalej udržiaval v ponuke, no výbava, elektronika, užitočné zaťaženie a časť technických detailov sa môžu líšiť podľa roku výroby, trhu a konkrétnej verzie karosérie. Preto sa Crafter vždy oplatí posudzovať nie „všeobecne“, ale v kombinácii karoséria, pohon, celková hmotnosť a typ práce.
Motory a prevodovky
V Crafteri druhej generácie je hlavný motor jeden: 2,0-litrový diesel TDI s objemom 1 968 cm³. Ponúkal sa vo verziách 140, 163 a 177 k. s. Verzia 140 k. s. má 340 N·m, výkonnejšie majú 410 N·m. Pre prázdnu alebo mierne naloženú mestskú dodávku mladší motor stačí, no na diaľnicu, stály náklad a ťahanie je praktickejšie pozerať sa na 163 alebo 177 k. s.
Prevodovky sú 6-stupňová manuálna alebo 8-stupňová automatická. Z pohonu existujú predokolky, zadokolky a verzie s pohonom všetkých kolies 4MOTION. Predný pohon je výhodný nižšou podlahou a dáva zmysel tam, kde sa dodávka často nakladá ručne. Zadný a pohon 4x4 sú zaujímavejšie pre stabilnú prácu pod záťažou, ťahanie alebo klzké trasy. Z praktických poznámok: manuál nie každému vyhovuje presnosťou radenia a automat sa pri veľkom zaťažení občas zamyslí s voľbou prevodového stupňa.
Karoséria, rozmery a podvozok
Jedným z hlavných dôvodov, prečo pozerať práve na Crafter, je veľký výber karosérií. Dĺžka je 5 986, 6 836 alebo 7 391 mm, šírka 2 040 mm bez zrkadiel a 2 427 mm so zrkadlami, výška 2 355, 2 590 alebo 2 798 mm podľa strechy. Nákladový objem je od 9,3 do 18,4 m³, čiže je to už skutočný nástroj na rozmernú prácu, nie len „veľké kombi“.
Dĺžka nákladového priestoru dosahuje 3 201–4 855 mm, šírka je 1 832 mm, medzi podbehmi je podľa verzie k dispozícii 1 030 alebo 1 380 mm. Svetlá výška v uvedenej trhovej špecifikácii je približne 195 mm, no môže sa líšiť podľa trhu a konfigurácie. Manévrovateľnosť je na triedu slušná, ale nie mestská: polomer otáčania začína približne na 13,6 m a v dlhých verziách rastie až na 16,2 m.
| Parameter | Údaje |
|---|---|
| Generácia | Druhá, od modelového roka 2017 |
| Motor | 2,0 TDI, 1 968 cm³, 4 valce |
| Výkon | 140 / 163 / 177 k. s. |
| Krútiaci moment | 340 alebo 410 N·m |
| Prevodovka | 6-stupňová manuálna alebo 8-stupňová automatická |
| Pohon | Predný, zadný alebo všetkých kolies |
| Dĺžka karosérie | 5 986 / 6 836 / 7 391 mm |
| Šírka | 2 040 mm bez zrkadiel, 2 427 mm so zrkadlami |
| Výška | 2 355 / 2 590 / 2 798 mm |
| Svetlá výška | Približne 195 mm podľa trhu a verzie |
| Nákladový objem | 9,3–18,4 m³ |
| Dĺžka nákladového priestoru | 3 201–4 855 mm |
| Šírka nákladového priestoru | 1 832 mm |
| Objem batožinového priestoru | V praxi je to celý nákladový priestor, od 9,3 do 18,4 m³ |
| Palivová nádrž / AdBlue | 75 l / 18 l |
| Ťahanie | Do 3,5 t |
Interiér, komfort a bezpečnosť
Na pomery veľkej dodávky pôsobí Crafter z miesta vodiča pomerne „osobákovo“. Má na triedu tichú kabínu, normálnu pozíciu za volantom, premyslené odkladacie priestory a pohodlný volant. Ak auto pracuje 8–10 hodín denne, je to rovnako dôležité ako suché čísla výkonu.
Bezpečnosť a asistenčné systémy závisia od ročníka a výbavy, no medzi dostupnými sú pomoc pri bočnom vetre, udržiavanie v pruhu, automatické brzdenie v meste, pomoc pri parkovaní a práca s prívesom. Zároveň netreba elektroniku preceňovať: v úžitkovej triede pomáha, ale z veľkej dodávky nerobí kompaktné auto. Z drobných výhrad majiteľov sa objavujú sťažnosti na opotrebenie sedadla a vôle vo vedení bočných posuvných dverí.
Každodenná prevádzka
V bežnom živote je Crafter silný tam, kde má stabilnú prácu na konkrétnu úlohu. Reálna spotreba sa často drží okolo 9–10 l na 100 km a pri plnom naložení sa môže priblížiť k 11 l. Dojazd je slušný, no treba myslieť aj na systém AdBlue. Ak auto jazdí prevažne krátke mestské úseky, dieselová ekológia vie otravovať častejšie: filter pevných častíc, recirkulácia, senzory oxidov dusíka, ohrev a samotný systém AdBlue nemajú radi nesprávny režim prevádzky.
Pre biznis je dôležité niečo iné: Crafter je veľmi dobrý ako základ na prestavby. Veľký priestor, úchyty, rôzne dĺžky a strechy umožňujú postaviť z neho kuriérsku dodávku, mobilnú dielňu alebo auto pre úzky servisný scenár. Pred kúpou však treba triezvo zhodnotiť trasy: úzke dvory, natlačené parkovanie a každodenné centrum mesta nie sú jeho ideálne prostredie.
Silné a slabé stránky
Hlavné na Crafteri je, že je buď veľmi trefný, alebo príliš veľký a nepohodlný. Nižšie je stručne to, čo majiteľ zvyčajne cíti v reálnej práci.
| Silné stránky | Slabé stránky |
|---|---|
| Veľký nákladový priestor až 18,4 m³ a viac konfigurácií karosérie | Rozmery rýchlo unavia v meste a na tesných parkoviskách |
| Ťahavý 2,0 TDI vo verziách 140 / 163 / 177 k. s. | Dieselová ekológia vyžaduje normálne nájazdy a kvalitný servis |
| Pohodlná kabína a tichý chod na svoju triedu | Manuál aj automat nefungujú vzorovo v každom scenári |
| Je FWD, RWD aj pohon všetkých kolies pre rôzne úlohy | Svetlá výška nie je všade veľká, dá sa zachytiť podvozkom alebo ťažným zariadením |
| Dobrá báza na prestavby a prácu s prívesom | Niektoré drobnosti ako sedadlo, brzdy alebo bočné dvere môžu vyžadovať pozornosť skôr, než by ste chceli |
Z pohľadu majiteľa sa plusy Craftera ukážu pri nájazdoch a pravidelnej práci. Ak sa však dodávka kupuje „s rezervou“ a potom vozí vzduch po meste, jeho mínusy sú viditeľnejšie než silné stránky.
Tuning a príslušenstvo
Pre Crafter má tuning zmysel vtedy, keď uľahčuje každodennú prácu alebo berie na seba opotrebenie. Logicky je dobré začať na stránke príslušenstva pre Volkswagen Crafter 2016- r., aby ste hneď odfiltrovali diely z inej generácie.
Čo si pozrieť pre tento model
- Gumové rohože do interiéru — základná vec pre dodávku, ktorá denne vidí blato, vodu, prach a časté nastupovanie a vystupovanie.
- Zásterky — znižujú množstvo piesku, vody a špiny na bokoch a prahoch, čo je obzvlášť cítiť na diaľnici a na štrkových cestách.
- Ak sa dodávka neustále nakladá ručne, oplatí sa zvlášť pozrieť na zadný otvor a ochranu zón, ktoré dostávajú najviac rán od obuvi, paleťáku a krabíc.
Pre Crafter je teda správny prístup jednoduchý: najprv chrániť interiér a karosériu pred každodenným opotrebením a až potom riešiť dekoratívne prvky. Je to prípad, keď je praktický doplnok takmer vždy užitočnejší než vizuálny efekt.
Záver
Volkswagen Crafter 2017+ je poctivá veľká dodávka na prácu: priestranná, ťahavá, s množstvom konfigurácií a slušnou kabínou na dlhý deň za volantom. Je dobrá tam, kde je objem, náklad, diaľnica, prestavby alebo príves; a menej pohodlná tam, kde sa treba každý deň pretlačiť mestom a parkovať na centimetre.
Pri výbere sa oplatí vychádzať nie z „maximálnej“ verzie, ale z vlastného scenára: potrebná dĺžka, výška strechy, typ pohonu, reálna hmotnosť nákladu a podiel mesta na trase. Materiál vychádza z reálnych skúseností s výberom, praxe a skutočných scenárov používania, takže hlavná rada je jednoduchá: správne poskladaný Crafter pre danú úlohu je naozaj pohodlný, no chyba v konfigurácii tu stojí každý deň draho.
| ✔ | Veľký nákladný priestor a množstvo verzií karosérie umožňujú prispôsobiť Crafter na rôzne úlohy — od doručovania až po prestavbu na dielňu. Objem od 9,3 do 18,4 m³ z neho robí užitočné auto práve na rozmernú prácu. |
| ✔ | 2,0 TDI vo verziách 140, 163 a 177 k. s. poskytuje dostatočný ťah pre pracovný van. Na pravidelné jazdy po diaľnici, plné naloženie alebo ťahanie prívesu sú praktickejšie silnejšie verzie s 410 N·m. |
| ✔ | Kabína v Crafter je na dlhé zmeny pomerne pohodlná: normálna poloha za volantom, ticho na danú triedu a premyslený priestor na drobnosti. To je dôležité, ak za volantom treba tráviť 8–10 hodín denne. |
| ✔ | Je na výber medzi predným, zadným a pohonom všetkých kolies, takže auto sa dá prispôsobiť konkrétnym pracovným podmienkam. Predný pohon je vhodnejší na ručné nakladanie, zatiaľ čo zadný a 4MOTION sú lepšie na záťaž a klzké trasy. |
| ✔ | Crafter sa dobre hodí ako základ na prestavbu aj na prácu s prívesom. Veľký priestor, rôzne dĺžky a strechy dávajú priestor pre kuriérsku dodávku, servisný tím alebo mobilnú dielňu. |
| ✘ | V meste je Crafter nepohodlný kvôli veľkým rozmerom a značnému polomeru otáčania. Na úzkych parkoviskách, vo dvoroch a v podzemných garážach začne rýchlo prekážať. |
| ✘ | Dieselová ekológia si vyžaduje normálny prevádzkový režim. Pri krátkych mestských jazdách môžu častejšie trápiť filter pevných častíc, EGR, senzory a systém AdBlue. |
| ✘ | Nie všetky sťažnosti sa obmedzujú na drobnosti interiéru: spomína sa opotrebenie sedadla a vôľa v koľajniciach bočných dverí. Pre úžitkové auto to nie je kritické, ale takéto veci v každodennej práci otravujú. |
| ✘ | Manuálna prevodovka aj automat nefungujú vždy ideálne vo všetkých zaťažovacích situáciách. Automat sa najmä môže dlhšie rozhodovať pri voľbe prevodového stupňa pod veľkou záťažou. |







