
Hyundai Tucson NX5 alebo Toyota RAV4 2026: ktorý rodinný crossover vybrať

Nový Hyundai Tucson piatej generácie (NX5) a Toyota RAV4 šiestej generácie — dva hlavné hybridné rodinné crossovery rokov 2026–2027. Podľa oficiálnych európskych údajov je Tucson o niečo kratší (4 560 proti 4 600–4 646 mm), ale má väčší batožinový priestor (až 695 l proti 514 l pri hybridnom RAV4) a benzínovú verziu bez hybridu, kým RAV4 je silnejší ako plug-in: až 309 k. s. a do 137 km na elektrinu proti 292 k. s. a do 81 km pri Tucson. RAV4 sa na Ukrajine už predáva, nový Tucson v Európe očakávajú v roku 2027.
Obsah
- Čím sa Tucson NX5 stručne líši od RAV4
- Porovnávacia tabuľka Tucson a RAV4
- Kto je väčší a kto má priestrannejší kufor
- Ktorý hybrid je lepší: 1.6 turbo alebo 2.5
- Pohon všetkých kolies, príves a svetlá výška
- Kedy sa dajú kúpiť na Ukrajine
- Komu čo bude vyhovovať
- Aké príslušenstvo už existuje pre oba modely
Čím sa Tucson NX5 stručne líši od RAV4
- Vek modelu. RAV4 šiestej generácie debutoval 21. mája 2025, v apríli 2026 Toyota oznámila, že sa už objednáva po celej Európe. Tucson piatej generácie ukázali 1. októbra 2026, európska verzia sa vyrába v Česku a jej dynamickú modifikáciu Hyundai predstavuje na Parížskom autosalóne 12. októbra.
- Motory. Tucson v Európe — to je 1.6 turbo v troch variantoch: benzín 150 k. s. (s manuálom alebo s mild-hybridom 48 V a robotizovanou prevodovkou), hybrid 245 k. s. a plug-in hybrid 292 k. s. RAV4 sa v Európe predáva len s hybridom 2,5 l (185–194 k. s.) alebo plug-in hybridom (272–309 k. s.).
- Praktickosť. Pri Tucson je uvádzaných až 695 l batožinového priestoru a zadné sedadlo posúvateľné o 150 mm. V RAV4 hybrid je 514 l po roletu, v plug-in verzii — 446 l.
- Elektrina. Plug-in RAV4 má batériu 22,7 kWh, do 137 km na elektrinu podľa WLTP a nabíjanie jednosmerným prúdom do 50 kW. Plug-in Tucson — 17,1 kWh, do 81 km (údaje sú predbežné) a nabíjanie striedavým prúdom 7,2 kW; rýchle jednosmerné nabíjanie Hyundai neuvádza.
Podrobne o každom modeli sme písali osobitne: prehľad nového Hyundai Tucson NX5 a prehľad Toyota RAV4 2026 šiestej generácie. Tu — iba porovnanie.
Porovnávacia tabuľka Tucson a RAV4
Pre Tucson sú uvedené oficiálne údaje Hyundai Motor Europe z 1. októbra 2026 (do konečnej homologizácie), pre RAV4 — údaje Toyota Europe a Toyota Ukrajina.
| Parameter | Hyundai Tucson NX5 (Európa) | Toyota RAV4 (6. generácia) |
|---|---|---|
| Premiéra | 01.10.2026 | 21.05.2025 |
| Dĺžka / šírka / výška | 4 560 / 1 900 / 1 670 mm | 4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 mm |
| Rázvor | 2 720 mm | — (Toyota Europe nezverejňuje) |
| Svetlá výška | 159–169 mm | — (nezverejňuje sa) |
| Počet miest | 5 | 5 |
| Batožinový priestor | do 695 l (VDA) | hybrid 514 l po roletu; plug-in 446 l |
| Benzín bez hybridu | 1.6 T-GDi, 150 k. s., 250 N·m; manuál 6 alebo robot 7DCT s mild-hybridom 48 V | nie je |
| Hybrid | 1.6 turbo, 245 k. s., 380 N·m, automat 6, predný alebo pohon všetkých kolies | 2,5 l, 185 k. s. (predný pohon) / 194 k. s. (AWD-i) |
| Plug-in hybrid | 292 k. s., 380 N·m, batéria 17,1 kWh | 272 k. s. / 309 k. s. (AWD-i), batéria 22,7 kWh |
| Dojazd na elektrinu | do 81 km (predbežne, s diskami 17") | do 137 km (WLTP) |
| Nabíjanie plug-in hybridu | striedavý prúd 7,2 kW | striedavý prúd 11 kW; jednosmerný 50 kW, 10–80 % približne za 30 min |
| Zrýchlenie 0–100 km/h | hybrid 8,3 s (predný pohon), 7,9 s (pohon všetkých kolies); plug-in 7,9 s | plug-in AWD-i 5,8 s |
| Príves s brzdami | benzín 1 700 kg, hybrid 1 910 kg, plug-in 1 810 kg | do 2 000 kg (AWD, hybrid aj plug-in) |
| Obrazovky | prístrojový panel 9,9"; multimédiá 12,9" alebo 17" | prístrojový panel 12,3"; multimédiá 12,9" |
| Kde sa vyrába pre Európu | Česko | — |
Kto je väčší a kto má priestrannejší kufor
Rozmermi sú modely takmer rovnaké. RAV4 je o 40–86 mm dlhší v závislosti od nárazníkov, Tucson je o 20–45 mm širší a vo výške je rozdiel v rámci 10–30 mm. Rázvor Tucson je 2 720 mm; Toyota Europe tento parameter pre nový RAV4 nezverejňuje, takže rázvor podľa klebiet porovnávať nebudeme.
V batožinovom priestore má navrch Hyundai: do 695 l podľa metodiky VDA a zadné sedadlo je delené v pomere 4:2:4 a posúva sa o 150 mm — dá sa zväčšiť kufor alebo priestor pre nohy. V RAV4 hybrid je 514 l po roletu, v plug-in verzii batéria dvíha podlahu a zostáva 446 l. Čísla sú merané rôznymi metodikami, preto môže byť rozdiel v reálnom živote menší, no pre kočík a veľké kufre vyzerá Tucson praktickejšie.
Pre druhý rad Hyundai zverejňuje konkrétne čísla: 1 014 mm nad hlavou a 1 002 mm pre nohy. Toyota takéto údaje pre nový RAV4 neuvádza. Obe autá sú čisto päťmiestne, tretí rad nemá ani jedno.
Ktorý hybrid je lepší: 1.6 turbo alebo 2.5
Prístupy značiek sú rozdielne. Hyundai stavil na preplňovaný 1.6 T-GDi so 6-stupňovým automatom: hybrid dáva 245 k. s. a 380 N·m, teda je silnejší než hybridný RAV4 (185–194 k. s.) a citeľne „ťahavejší“ odspodu. Zrýchlenie hybridu Tucson — 8,3 s s predným pohonom a 7,9 s s pohonom všetkých kolies. Podľa uvádzaných emisií CO2 (118–130 g/km pre prednokolkový hybrid) je to približne 5,1–5,6 l/100 km podľa nášho prepočtu.
Toyota používa atmosférický 2,5 l so svojou hybridnou prevodovkou bez klasickej prevodovky. Je slabší, ale Toyota pre hybrid uvádza do 5,8 l/100 km podľa WLTP a samotná schéma je rokmi odladená na predchádzajúcich generáciách RAV4.
Pri plug-in hybridoch je to naopak — výhoda je na strane Toyota. RAV4 PHEV s pohonom všetkých kolies má 309 k. s., zrýchľuje na 100 km/h za 5,8 s, prejde na elektrinu do 137 km a nabíja sa jednosmerným prúdom do 50 kW. Tucson PHEV — 292 k. s., 7,9 s, do 81 km a nabíjanie len striedavým prúdom 7,2 kW. Ak máte doma zásuvku a denná trasa je do 80–100 km, plug-in RAV4 umožní jazdiť takmer bez benzínu.
Samostatný argument Tucson — benzínová verzia 150 k. s. bez plnohodnotného hybridu: jednoduchšie auto pre tých, ktorí nechcú vysokonapäťovú batériu. V RAV4 takáto verzia v Európe nie je. Ako RAV4 vyzerá na pozadí iných konkurentov, rozoberali sme v porovnaniach Toyota RAV4 2026 proti Honda CR-V a Toyota RAV4 2026 proti Skoda Kodiaq II.
Pohon všetkých kolies, príves a svetlá výška
V RAV4 je pohon všetkých kolies AWD-i: zadné kolesá poháňa samostatný elektromotor, medzi nápravami nie je mechanický hriadeľ. Toyota pridáva režimy Trail a Snow. Hyundai ponúka pohon všetkých kolies pre hybrid a plug-in hybrid Tucson a v verziách s pohonom všetkých kolies je dostupná kamera pohľadu „pod autom“ Ground View Monitor.
Pre príves je silnejší RAV4: verzie s pohonom všetkých kolies utiahnu do 2 000 kg. Tucson — do 1 910 kg pri hybride, 1 810 kg pri plug-in hybride a 1 700 kg pri benzínovej verzii. Svetlá výška európskeho Tucson je 169 mm (159 mm s diskami 17"); terénnu verziu XRT PRO s 210 mm bude Hyundai predávať len v Severnej Amerike. Pre RAV4 Toyota Europe svetlú výšku nezverejňuje.
Kedy sa dajú kúpiť na Ukrajine
Toyota Ukrajina už ponúka nový RAV4 s hybridom aj plug-in hybridom, s predným aj pohonom všetkých kolies. Na stránke importéra je uvedené, že údaje sú predbežné a čakajú na konečnú homologizáciu, a uvádzajú sa iné čísla výkonu než v Toyota Europe: do 239 k. s. pri hybride a do 329 k. s. pri plug-in hybride, do 126 km na elektrinu. V našej tabuľke sú údaje Toyota Europe.
Európsky Tucson NX5 budú montovať v závode Hyundai v Česku. Ceny a dátum začiatku predaja Hyundai Motor Europe ešte neoznámila; podľa francúzskeho vydania Journal de l'Automobile sa hybrid začne predávať v januári 2027, plug-in — v lete. Preto sa u ukrajinských dílerov oplatí čakať nový Tucson nie skôr než v roku 2027 a dovtedy na trhu zostáva Tucson NX4.
Komu čo bude vyhovovať
- Hyundai Tucson NX5 — pre rodinu, pre ktorú je dôležitý kufor a druhý rad, pre tých, ktorí chcú výkonný „bežný“ hybrid bez zásuvky alebo jednoduchšiu benzínovú verziu, a komu sa páčia veľké obrazovky (do 17 palcov) a štyri porty USB-C s výkonom 100 W.
- Toyota RAV4 — pre tých, ktorí sú pripravení nabíjať doma a chcú jazdiť prevažne na elektrinu, ktorí potrebujú príves do 2 t a pohon všetkých kolies s elektrickou zadnou nápravou, a tiež pre tých, ktorí nechcú čakať: RAV4 si môžete kúpiť už teraz.
Aké príslušenstvo už existuje pre oba modely
Pre RAV4 šiestej generácie už v katalógu sú modelové rohože Stingray 3D a rohož do kufra pre Toyota RAV4 2025- r. Zvyšok modelového príslušenstva je zatiaľ pre predchádzajúcu, piatu generáciu 2019–2025: bočné nášľapy pre RAV4 2019, strešné lyžiny a priečniky a veterné deflektory. Na novú karosériu ich automaticky neprenášajte — kompatibilita je uvedená v karte každého produktu.
Pre Tucson piatej generácie modelové produkty ešte nie sú: objavujú sa, keď sa autá dostanú do predaja. Pre Tucson NX4 2021–2025 je výber veľký: hliníkové nášľapy, priečniky na integrované lyžiny, rohože EVA a 3D a deflektory okien. NX5 má iný rázvor, karosériu aj dvere, takže príslušenstvo z NX4 na nový model pasovať nebude.
Obrázky v článku sú ilustrácie vytvorené podľa oficiálneho opisu modelov, nie továrenské fotografie.
Doručujeme Novou Poštou po celej Ukrajine.








