Volvo XC60 2026: prehľad modernizovaného prémiového SUV, motory a výbavy

Materiál bol pripravený s využitím nástrojov AI na prieskum témy, štruktúrovanie a vytvorenie prvotného návrhu. Kontrolu faktov, redakčné úpravy, odborné posúdenie a konečné schválenie vykonal Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Volvo XC60 2026 nie je úplne nová generácia od nuly, ale výrazne modernizovaná verzia aktuálneho XC60. Podstata modelu sa nezmenila: je to stredne veľký prémiový crossover pre tých, pre ktorých sú dôležité ticho, komfortne naladený podvozok, kvalitný interiér a normálna rodinná praktickosť, nie tvrdá športovosť.

Pre modelový rok 2026 dostal XC60 sviežejší dizajn, nový 11,2-palcový centrálny displej a rýchlejšie rozhranie. Na trhu USA sú hlavné pohonné verzie tieto: B5 s 2,0-litrovým turbomotorom a mild-hybridom a T8 plug-in hybrid, obe s 8-stupňovým automatom a pohonom všetkých kolies.

Model a jeho miesto na trhu

XC60 stojí v strede segmentu prémiových crossoverov: rozmermi, cenou aj určením konkuruje BMW X3, Mercedes GLC, Audi Q5 a čiastočne Lexus RX. Charakter Volva je však iný: menej adrenalínu, viac pokoja, mäkkosti a pocitu dobre odhlučneného každodenného auta.

Tento model dobre sedí rodine, vodičovi s pravidelnými jazdami po diaľnici a tým, ktorí chcú vyšší posed bez prechodu na veľké a ťažké SUV. Nie je to najlepšia voľba pre tých, ktorí hľadajú čo najostrejšie riadenie, najúspornejší benzínový crossover v triede, alebo nechcú vôbec riešiť prípadné vrtochy multimédií.

Generácie a história modelu

XC60 má v podstate dve generácie. Prvá sa na trhu zvyčajne uvádza v rokoch 2009–2017, druhá odštartovala v roku 2017 a práve tá sa dožila modelového roka 2026. To znamená, že súčasný XC60 je už konštrukčne dávno „vyladený“, no Volvo ho ďalej priebežne modernizuje bez úplnej zmeny architektúry.

Verzia 2026 je práve hlboký facelift druhej generácie. Hlavné zmeny sa nesústredia na mechaniku, ale na dizajn prednej časti, detaily svetiel, multimédiá a pocit modernosti v kabíne.

Motory a prevodovky

Ponuka je jednoduchá. B5 je 2,0-litrový 4-valcový turbomotor s mild-hybridom, 247 k. s. a približne 361 N·m. T8 je tiež 2,0-litrové 4-valcové ústrojenstvo, ale už plug-in hybrid: spaľovací motor dáva 310 k. s. a 400 N·m, elektromotor 145 k. s. a 309 N·m. V nezávislých meraniach sa celkový výkon T8 uvádza ako 455 k. s. a približne 709 N·m, takže pri tejto verzii sa môžu čísla mierne líšiť podľa metodiky.

ParameterB5T8
Pohonná koncepcia2,0 l turbo, mild-hybrid2,0 l turbo, plug-in hybrid
Výkon247 k. s.310 k. s. spaľovací motor + 145 k. s. elektromotor; v testoch spolu 455 k. s.
Krútiaci moment266 lb-ft, teda približne 361 N·m400 N·m spaľovací motor + 309 N·m elektromotor; v testoch spolu približne 709 N·m
Prevodovka a pohon8-stupňový automat, pohon všetkých kolies8-stupňový automat, pohon všetkých kolies
Zrýchlenie 0–60 míľ/h6,5 s4,5 s
SpotrebaOficiálne 9,0 l/100 km комбінованоOrientácia 8,4 l/100 km v benzínovom zmiešanom cykle, alebo 63 MPGe
Batéria a elektrický dojazdNemá trakčnú batériu na jazdu na elektrinu18,8 kWh nominálne, 14,7 kWh využiteľne; do 56,3 km na elektrinu
Palivová nádrž71,2 l71,2 l

B5 je logická voľba pre tých, ktorí nechcú byť závislí od nabíjania a jednoducho hľadajú komfortný crossover s normálnym ťahom. T8 dáva zmysel, ak je kde nabíjať doma alebo v práci: na každodenné mestské jazdy často stačí jeho elektrický dojazd a na diaľnici zostáva veľmi rýchly benzínovo-elektrický crossover.

Karoséria, rozmery a podvozok

Rozmermi sa XC60 drží zlatej strednej cesty: dĺžka 4708 mm, rázvor 2865 mm, šírka 2117 mm. Výška sa mierne líši podľa verzie: približne 1655 mm pri B5 a 1658 mm pri T8. Svetlá výška závisí tiež od modifikácie a zaťaženia: pre B5 sa uvádza 209 mm, pre T8 približne 211–216 mm.

V praxi to znamená, že XC60 nepôsobí v meste ťažkopádne, no ponúka pohodlný posed, slušný výhľad a bez stresu zvláda dvory, obrubníky aj zimné cesty. Polomer otáčania 11,4 m je v triede primeraný. Podvozok je naladený predovšetkým na komfort, takže na nerovnostiach je auto príjemné, ale pocitovo menej „zovreté“ než najtvrdší nemeckí konkurenti.

Pri batožinovom priestore treba sledovať verziu aj metodiku merania. Pre B5 sa uvádza 484 l za druhým radom, 612 l po strechu a až 1792 l so sklopenými sedadlami. Pri T8 oficiálne materiály prinášajú rôzne čísla podľa trhu a spôsobu merania, no orientačne platí: v bežnom používaní ide o plnohodnotný rodinný kufor, hoci hybridná verzia sa môže mierne líšiť v využiteľnom objeme.

Interiér, komfort a bezpečnosť

Silnou stránkou XC60 je práve interiér. Modernizácia pre rok 2026 pridala väčší 11,2-palcový centrálny displej a rýchlejšie rozhranie, pričom celková architektúra zostala striedma a praktická. Nie je tu zbytočná okázalosť, zato sú tu kvalitné materiály, dobré sedadlá, tichý prejav a zrozumiteľná logika každodenného používania.

V základnej aj vyšších výbavách veľa závisí od trhu, no v USA už základ ponúka panoramatickú strechu, integrované služby Google a monitorovanie mŕtveho uhla. Plus pridáva kameru 360° a Pilot Assist, Ultra audiosystém Harman Kardon, head-up displej a drahšie čalúnenie. Zároveň sa časť majiteľov sťažuje na výpadky multimédií, čiernu obrazovku alebo reštarty systému a pri niektorých drahých verziách môžu zadné laminované okná vytvárať mierny efekt zákalu.

VýbavaOrientačná cenaČo pridáva
CoreB5 od 51 095 dol., T8 od 62 545 dol.Panoramatická strecha, služby Google, monitorovanie mŕtveho uhla
PlusB5 od 55 695 dol., T8 od 66 995 dol.Kamera 360°, Pilot Assist, lepší každodenný balík
UltraB5 od 61 045 dol., T8 od 72 345 dol.Harman Kardon, head-up displej, drahšie čalúnenie
Black EditionB5 od 62 195 dol., T8 od 73 445 dol.Najmä dizajnový balík so zatmavenými akcentmi
Polestar EngineeredT8 od 81 195 dol.Najdrahšia a najemotívnejšia továrenská verzia T8

Každodenná prevádzka

V bežnom živote je B5 jednoduchý: natankovať, sadnúť a ísť. Oficiálny zmiešaný údaj je približne 9,0 l/100 km a v nezávislých zmiešaných meraniach sa objavuje okolo 9,5 l/100 km. Pre americkú špecifikáciu sa uvádza benzín minimálne 91 AKI, pre najlepší výkon sa odporúča 93 AKI.

T8 je zaujímavejší v každodennom scenári, ak je disciplína nabíjania. Plné nabitie z AC 16A trvá približne 5 hodín, no v meste sa dá často jazdiť takmer bez štartu spaľovacieho motora. Celkový dojazd s plnou nádržou a nabitou batériou je veľký, treba však rátať s tým, že ide o ťažšiu a zložitejšiu verziu. Pri dovoze alebo pri kúpe jazdeného kusu sa oplatí samostatne skontrolovať VIN na bezpečnostné kampane: pri niektorých sériách rokov 2025–2026 sa spomínali uchytenia sedadiel, bezpečnostné pásy a nuansy brzdenia v režime B pri hybridoch pri jazde z kopca.

Silné a slabé stránky

Čo je dobréČo je slabšieČo to znamená pre majiteľa
Komfortný podvozok, ticho, kvalitný interiérOv ládateľnosť nie je športováNa diaľnici aj v meste XC60 upokojuje, ale neprovokuje k agresívnej jazde
T8 má výrazný ťah a vie pokryť denné jazdy na elektrinuNabíja sa nie príliš rýchloEfekt T8 je najväčší tam, kde je vlastná zásuvka a stabilný rytmus nabíjania
Rodinná praktickosť: 5 miest, rovná podlaha kufra, slušná svetlá výškaPri kufri a časti rozmerov sú rozdiely medzi verziami a trhmiPred kúpou je lepšie pozrieť si presné parametre konkrétnej modifikácie
Silná výbava už od stredných stupňovMultimédiá a elektronika občas zlyhávajúAk máte radi bezchybne stabilný softvér, je to jeden z hlavných bodov na kontrolu

Z pohľadu majiteľa XC60 2026 vyhráva nie papierovými číslami, ale celkovou vyváženosťou. Kupuje sa pre pokojný charakter, posed, kvalitu interiéru a univerzálnosť. Kompromisy sú tiež jasné: nie najostrejší podvozok, nie výnimočná úspornosť pri B5 a nie vždy bezchybný softvér.

Tuning a príslušenstvo

Pri XC60 má zmysel nie pseudošportový tuning, ale praktické príslušenstvo. Tento model dobre reaguje na veci, ktoré znižujú bežné opotrebovanie, uľahčujú nastupovanie alebo pridávajú pohodlie pri každodennej prevádzke.

Čo sa oplatí pozrieť pre tento model

  • Katalóg pre XC60 — aby ste rýchlo zistili, aké riešenia ochrany, exteriérových doplnkov a každodenného príslušenstva sú pre model reálne dostupné.
  • Veterné deflektory — užitočné pre tých, ktorí často jazdia po diaľnici a chcú menej turbulencií pri pootvorených oknách.
  • Bočné nášľapy — dávajú zmysel, ak v aute často jazdia deti alebo starší pasažieri, a tiež ak chcete menej špiny na spodnej časti karosérie.

Záver

Volvo XC60 2026 je vydarená voľba pre tých, ktorí chcú prémiový crossover bez zbytočnej nervozity: komfortný, tichý, rodinne praktický a s dvoma zrozumiteľnými pohonnými scenármi — jednoduchším B5 alebo technologickejším T8. Nie je to najlepšie auto pre fanúšika ostrého riadenia ani pre niekoho, kto nie je pripravený tolerovať možné drobnosti v elektronike. Tento materiál vychádza z reálnych skúseností s výberom, praxe a reálnych scenárov používania, preto je hlavný záver jednoduchý: XC60 je silný tam, kde je potrebný každodenný komfort a vyváženosť, nie okázalá športovosť.

Výhody a nevýhody
✔Pohodlný prejazd a dobrá zvuková izolácia robia z XC60 vhodné auto na každodenné jazdy aj trasy. Auto neunavuje v meste ani na dlhších vzdialenostiach.
✔Interiér pôsobí a aj na dotyk je kvalitný: materiály, sedadlá a celková ergonómia sú zamerané na pokojné každodenné používanie. Aktualizovaný 11,2-palcový displej a rýchlejšie rozhranie pridávajú na modernosti.
✔Aj základné výbavy pre USA majú slušnú ponuku prvkov: panoramatická strecha, služby Google a monitoring mŕtvych uhlov. Vo vyšších verziách pribúda 360° kamera, Pilot Assist, Harman Kardon a head-up displej.
✔Rozmery a svetlá výška sú dobre zvolené pre rodinné SUV: XC60 nepôsobí v meste mohutne, no zostáva praktický pri obrubníkoch, vo dvoroch aj na zimných cestách. Polomer otáčania 11,4 m tiež pomáha pri každodennej prevádzke.
✔Verzia T8 ponúka veľmi silnú dynamiku a vie podstatnú časť mestských jázd zvládnuť na elektrický pohon. Ak je k dispozícii domáce alebo pracovné nabíjanie, robí to z nej obzvlášť pohodlné auto na pravidelné používanie.
✘XC60 nie je o športovom riadení: podvozok je naladený mäkko, takže pri svižnej jazde nedáva tú mieru istoty, ktorú človek očakáva od ostrejších konkurentov. Pre vodiča, ktorý má rád zábavu za volantom, to bude citeľný kompromis.
✘Benzínová verzia B5 nepôsobí úsporne v rámci triedy: oficiálne je uvedená spotreba okolo 9,0 l/100 km, pričom v nezávislých meraniach môže byť ešte vyššia. Pre tých, čo sledujú náklady, to nie je najlepší výsledok.
✘Multimédiá a elektronika občas zlyhávajú: v článku sa spomína čierna obrazovka, reštart systému a všeobecné problémy softvéru. Je to dôležité, ak potrebujete maximálne stabilnú elektroniku bez prekvapení.
✘Verzia T8 je v každodennom používaní zložitejšia: je ťažšia, vyžaduje nabíjanie a nenabíja sa rýchlo — celý cyklus z AC 16A trvá približne 5 hodín. Bez pravidelného dobíjania sa časť jej výhod jednoducho stráca.

Doprava

Veľkoobchod a maloobchod

Vlastný sklad

Prihlásenie
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Kontaktujte nás
Upozorniť na dostupnosť